Miasto Wolin

Czy miasto Wolin zostało zbudowane na gruzach legendarnej, zniszczonej przez morze Winety ? Są naukowcy, którzy dawną niewyobrażalnie bogatą osadę Słowian lub Wikingów, Julin ( późniejszy Wolin ) wywodzą od Winety. Wykopaliska archeologiczne w Wolinie odkryły pozostałości dawnego miasta, które według przekazów historycznych zostało zniszczone w XII wieku. Być może, co jest jednak mało prawdopodobne, kiedyś dojdziemy do wyjaśnienia , czy ruin Winety powinniśmy szukać u stóp klifu koło Koserow, pod miastem Wolin, czy też w jakimś innym miejscu. Na wzmiankę zasługuje też fakt, iż w 2004 roku koło Wolina odkryty został liczący prawie 2000 lat germański grób.
 Dzisiejszy Wolin ze swymi 5000 mieszkańców ( 1875 – 5.222,  1880 – 5.600,  1933 – 4.943,  1939 4.807 ) u zwiedzających budzi wątpliwości, czy też tutaj faktycznie znajdowało  się jedno z większych miast „ jakie się w Europie znajdują”, jak opisaywał Adam z Bremy. Jednkowoż jest faktem, iż liczba mieszkańców miasta w tamtych czasach była przynajmiej dwa razy wyższa niż obecnie
Wolin podobnie jak Uznam odegrał ważną rolę w procesie chrystianizacji Pomorza. Siedziba biskupów będąca przedtem w Grobe koło Uznamu, przeniesiona została do Wolina a następnie do Kamienia ze względu na duńskie najazdy. Biskupstwo to obejmowało w tamtych czasach większą część Pomorza, Uckermarku i Nowej Marchii i sięgało aż do Güstrow w Meklemburgii. W XIII wieku miasto Wolin było członkiem Hansy.
 Jest też Wolin miastem urodzenia pomorskiego reformatora religijnego Johanna Bugenhagena ( 1485 – 1558 ). W 1522 zwarł on związek małżeński, a w rok później był proboszczem kościoła miejskiego w Witembergii i jednocześnie spowiednikiem Marcina Lutra. Z nim i Melanchtonem łączyła go długoletnia serdeczna przyjaźń. Obok spełniania swych duszpasterskich obowiązków i nauczania, przyciągał on liczne miasta oraz panujących książąt i królów do tworzenia nowego porządku religijnego. Kierował m.inn.reformacją kościoła w Brunszwiku, ( 1528 ) , Hamburgu ( 1828 / 29 ), Lubece ( 1530 / 32 ), na Pomorzu ( 1535 ), w Danii ( 1537 / 39 ), Hildesheim i Wolffenbüttel ( 1542 ). Opracował i wydał drukiem zasady nowego porządku dla zreformowanych kościołów.
 Ze względu na jego pochodzenie i zasługi dla Pomorza nadano mu jeszcze za życia przydomek „Doktor Pomeranus „.
 Do Wolina dojedziemy autem względnie pociągiem od strony Szczecina.
E.R.