Ahlbeck

W nieodległej już przyszłości, po zniesieniu granicznej kontroli na przejściu między Niemcami i Polską, cała  promenada  od Świnoujścia przez Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin stanie się dostępna dla spacerowiczów. Będzie to chyba najdłuższy ciąg spacerowy na świecie.
Historia: król Prus Fryderyk II w 1750  osiedlił na prawym brzegu „Aalbeeke” czterech kolonistów. Tak powstał „Królewski Ahlbeck”. Celem powstania osady było odwodnienie mokradeł Turbruch. W roku 1882 pobliska osada rybacka i „królewski Ahlbeck” połączyły się w jedną wieś. Już w 1852 zapoczątkowana została działalność kąpieliskowa. Nowe kąpielisko, z jego długa na 4 kilometry piaszczystą plażą było szczególne interesującym  dla ludzi z klas średnich oraz wielodzietnych rodzin. W latach 1890 – 92 na plaży  zbudowane zostało molo spacerowe. Kilkakrotnie w wyniku naporu mas lodowych było ono uszkodzone i wreszcie zniszczone, ale w latach 1984 – 86 odbudowane.
W latach 1894 -95 na znajdującej się w środku osady wydmie wzniesiony został neogotycki wiejski kościółek. Stale też rosła liczba odwiedzających. W 1938 odnotowano już ponad milion noclegów. Nadmorska promenada z czasem rozciągnęła się do Heringsdorfu i Bansinu a przed końcem II wojny światowej do Świnoujścia. Od 1990 roku w Ahlbeck, bardzie wiele inwestuje się. Trzy sąsiadujące kąpieliska od 1.01. 2005 r. połączyły się . W związku z reforma administracyjna , zgodnie z decyzją mieszkańców, nowa miejscowość powstała z połączenia miejscowości Bansin, Heringsdorf i Ahlbeck uzyskała nazwę  „Heringsdorf”.
E.R.
.